Някои от плодовете, ядките и зеленчуците, които ядем днес, са създадени от човека хибриди. Те са получени чрез изкуствен подбор – процес, при който само растенията с търсените белези се оставят за размножаване. В редки случи, насекомите също създават хибридни растения чрез кръстосано опрашване.
Насекомите обаче нямаше да могат да направят това, ако хората не са посадили растенията в техния регион. Повечето от нещата, които ще прочетете са изненадващи, защото говорим за плодове, ядки и зеленчуци, за които повечето хора смятат, че са напълно естествени.
Зеле, броколи, къдраво зеле, карфиол и др.
Зелето, броколите, карфиолът, къдравото зеле, брюкселското зеле, алабашът и няколко техни роднини произлизат от един и същ вид – brassica oleracea. В дивата природа е известен като полски синап и все още го има.
Преди 2500 години полският синап е растял само в някои части на Европа и Средиземноморието. Вкусът му е варирал значително, в зависимост от региона. Древните римляни и гърци скоро разбрали, че могат да го отглеждат за храна. Те се заели с изкуствен подбор, като садили семена от полски синап с по-големи листа.
Този процес продължил през 17-и век, когато се получил и нов зеленчук с повече листа. Това е първото зеле. Полският синап с по-големи стебла става алабаш, а онзи с по-малки глави – брюкселско зеле, а с големи цветове – броколи и карфиол.
Портокал
Днес има много разновидности на портокала. Всеки от тях обаче води началото си от създадения от човека хибрид, при който е кръстосано помело с мандарина. Помелото е горчиво почти колкото грейпфрута, докато мандарината е сладка и оранжева, като някои хора погрешно я смятат за вид портокал. Това е погрешно. Тя е потомък на портокала.
Историята на портокала не е ясна, но се смята, че за първи път плодът се е появил в югозападен Китай. С годините са отглеждали портокали чрез изкуствен подбор за създаването на много разновидности.
Фъстъци
Модерният фъстък е хибрид от два по-стари вида фъстъци – arachis ipaensis и arachis duranensis. Последният расте в долините на Андите между Боливия и Аржентина, докато първият се открива в Боливия.
И двата са толкова различни, че не биха могли да се кръстосат естествено. Учените са открили, че ранните заселници в Южна Америка са взели arachis duranensis от долините, когато са мигрирали на територията на днешна Боливия преди 10 000 години.
Заселниците обаче не осъзнали потенциала на новото растение и пчелите са тези, които са допринесли за кръстоската между двата вида фъстъци. Получил се нов вид, предшественик на днешните фъстъци.
Банан
Бананът е изкуствено създаден хибрид от видовете musa acuminatа и musa balbisiana. Първият има месеста съсрцевина, но е неприятен на вкус. Вторият е по-вкусен, но съдържа твърде много семки.
Двата вида банани се кръстосват естествено в горите на южна Азия. Полученият банан, който е предшественик на модерния банан, обаче е стерилен. Преди 10 000 години хората са открили хибрида и са научили, че могат да засаждат издънки от растението, за да получат нови дървета. Те се заемат с изкуствен подбор и садят само бананите с по-добри характеристики. Това води до появата на днешния банан.
Макар да сме създали перфектния банан, не сме открили как да оглеждаме банани от семки. Така плодът ще изчезне, ако спрем да го садим. Липсата на семки също така означава, че всички банани имат едни и същи генетични особености, тъй като на практика са клонинги. Това е особено коварно, защото една единствена болест би могла да унищожи всички банани по света.
Бадем
Бадемът е изкуствен хибрид на дивия бадем, който е скандално горчив и може да е дори смъртоносен, ако се приеме в по-голямо количество. Историята на бадема също не е много ясна и учените не могат да определят кой вариант на дивия вид е подбран, за да се получи днешния бадем.
Смята се, че древният предшественик на днешния вид е amygdalus fenzliana Lipsky, защото дървото, семената и плодовете му наподобяват на модерния бадем.
Грейпфрут
За първи път грейпфрутът се появява след 1693г, когато капитан Шадок транспортира семена от помело до Карибите и ги засажда близо до портокалови дървета. По-късно помелото и портокалът са се кръстосали и се е получил грейпфрут. Този плод обаче тогава все още не е известен отвъд Карибите.
Европейците научават за него през 1750г, когато преподобни Грифит Хюз попада на цитруса. Той е толкова изненадан от откритието си, че го нарича „забранения плод“.
Бойсен
Един плод, за който може и да не сте чували, но е бил доста популярен. Бойсенът е създаден от Рудолф Бойсен през 20-те години. Смята се, че е разновидност на боровинката, макар в действителност да е хибрид между боровинка и малина. На външен вид пък прилича на къпина.
Танджело
Хибрид между мандарина и помело. Често го бъркат с мандарина и портокал. Освен това има разновидности на танджелото и не всички задължително произлизат от мандарини и помело. Един популярен вариант е хибрид между мандарина и грейпфрут.
Морков
Морковите не винаги са били оранжеви. Оригиналните са били бели или лилави и вероятно неядливи. Оранжевият морков е хибрид на жълтия морков, който пък е хибрид на белия.
Най-ранният предшественик на модерния ядлив морков е от 10-и век в Персия. Според някои сведения е бил бял, а според други -лилав. За разлика от днешните моркови, тогавашните са били с много малки корени и различни размери.
Ягода
Съвременната ягода е изкуствен хибрид на малката дива ягода, който има по-малка трайност и по-добри вкус и аромати. За първи път се появява във Франция през 18-и век. Програмата за хибридизацията обаче започва много по-рано.
В началото на 14-и век френски ботаници започват да отглеждат диви ягоди в границите си, когато откриват, че те се възпроизвеждат чрез клониране. Странно, някои ягоди никога не раждали плодове, а половината от онези, които раждали, внезапно спирали да се клонират след няколко години.
Французите успяват да създадат диви ягоди, които са 15-20 пъти по-големи от нормалния си размер, но въпреки това оставали доста дребни. Антоан Дюшен създава модерната ягода на 6 юли 1764г, когато кръстосва мъжка fragaria moschata с женска fragaria chiloensis от Чили.
Преди това френските ботаници не са подозирали, че има мъжки и женски ягоди. По тази причина някои никога не раждали плодове.