Изумително
  • Начало
  • Любопитно
  • История
  • Загадки
  • Невероятно
  • Свят
  • Изкуство
  • Забавно
  • Контакти
Начало » Спомени от социализма: Как се крадеше ток по това време
Любопитно

Спомени от социализма: Как се крадеше ток по това време

от izumitelno 06.06.2019
от izumitelno 06.06.2019 0 коментара 136 преглеждания
Share 0FacebookTwitterPinterestLinkedinWhatsappTelegramSkypeViberEmail
136

Кражби на електроенергия? Звучи непривично. Известно е, че може да се откраднат пари, злато, каква ли не скъпоценност, но чак и ток… А „кражбите на електрически ток са стари може би колкото електроенергията“ — уверяват ни специалистите и сигурно трябва да им вярваме. Разбира се, няма да губим време, за да разнищваме историята на тяхното появяване, а направо ще навлезем в днешни дни.

„РАЦИОНАЛИЗАЦИИ“ В ПРЕСТЪПНА ПОСОКА
Технологията не е никак сложна и поради това е достъпна и за хора, които не са имали много имане-даване с електротехниката. Крадецът на електроенергия „се включва“ в електрическата мрежа, така че употребяваната електроенергия да не се отчита от неговия електромер. Или поне не цялата. Това се постига по най-различни начини.

Операцията се извършва най-често за по-голяма сигурност и „секретност“ от самите граждани, осенени от идеята да „пестят“ от разходи за ток. Но това съвсем не пречи на някои от тях, изправени по-късно пред съда, да се оправдават с ниските си технически познания и да хвърлят вината върху някое неизвестно, злосторно лице — дошло да им отстрани повреда и направило „тайно“ мост между предпазители ге на електромера. Подсъди­мият А. Ф.: „Бяха ми изгърмели предпазителите на таблото и два дена стояхме без ток… Техникът, който сложи жицата, не го познавам. Той си минавал но улицата и викал: „Аз съм техник, поправям перални, бушони и др.“ Жена ми го чула и го повикала.“

Според мнението на инспекторите по пласмента на енергия крадците стават все по-изобретателни и гъвкави, когато трябва да прикриват престъплението си. Да не говорим за електротехниците, някои от които използуват професионалните си знания и опит за такава цел. М. С. от гр. Нови Искър подменил старото електротабло в къщата си, за което получил необходимото разрешение. Инспектор от предприятието за електроснабдяване направил проверка на таблото и след като не намерил дефекти в скачването, пломбирал електромера.

Наскоро след това М. С. се заловил отново за работа, прекъснал нулевия проводник и посредством шунтиращ кабел привеждал електромера в действие само в желаните от него моменти. Електроуредите в къщата функционирали нормално независимо от това, че веригата се прекъсвала. М. С. използувал за ..О“ водопроводната тръба в банята. Не е лошо измис­лено, нали? Както се казва, научно-техническата революция в „служба“ на човека…

Техническият „гений“ на новоизлюпените електроспециалисти надхвърлят всякакви очаквания и доказва, че у човека може дълго да спят скрити способности, които да се разбудят в подходящия момент. Иначе как да обясним този неочакван взрив от смели „рационализации“ на некомпетентни и дори неуки хора — поставяне на магнити, с които се блокира електромерът, прокарване на подземни кабели, зазижданеtо им в стени и какво ли не още. Все прояви на изобретателска сила, но в твърде грешна посока.

Мнозина може би не знаят, че лицата, извършили кражба на елек­троенергия, не само възстановяват нанесените щети, но и срещу тях се завеждат наказателни дела по член 195. ал. 1 от НК, който гласи: „За кражба на държавно, кооперативно или друго обществено имущество наказанието е лишаване от свобода от една до десет години.“

Струва ми се, че размерът на предвиденото наказание е достатъч­но респектиращ за евентуалните кандидати за електрически „иконо­мии“.

КОГАТО ХВАНАТ КРАДЕЦА
Делата за кражба на електроенергия само за София през 1984 и 1985 г. се разрастват значително. В сравнение с други години това увеличение е внушително. Тенденцията към нарастване на любителите на „безплатна“ енергия обаче съвсем не е отскоро и отбелязва резки скокове нагоре при всяко увеличение цената на електрическия ток. Най-тревожно е състоянието в големите градове, където най-много зачестиха кражбите, превърнали се в истински бич за нашата енергетика. При това за всички е ясно, че броят на съставените актове съвсем не отговаря на истинското число на нарушителите. С други думи, кражбите на електроенергия са се превърнали в един свръхактуален и неочаквано жилав проблем. Щетите, които се нанасят на икономиката, са големи. Неле­галното включване към електрическата мрежа примерно на един страстен поклонник на електрическото парно или на частен живот.
Източник: socbg.com

животизумителнопроблемифакти
Share 0 FacebookTwitterPinterestLinkedinWhatsappTelegramSkypeViberEmail
Предишен
Предсказанията за 2019 г.: С Владимир Русия влиза във война, а народът, живеещ отвъд океана ще бъде разорен от земетресение, ураган и приливни вълни
Следващ
Стив Кътс и греховете на нашето общество

Може да харесате още

Дискът от Фестос — послание от изгубен народ...

30.11.2025

Тайната мисия на Бил Гейтс: разчитането на „древните...

29.11.2025

Енох: смъртният, когото боговете взеха със себе си

28.11.2025

Изгубената библиотека на Александър Велики — какво се...

21.11.2025

Свещарската гробница — мистериозният дом на тракийските владетели...

18.11.2025

Шумерските цилиндрични печати — митология, наука или реални...

16.11.2025

ПЕГОЛ: Българският експеримент, който обещаваше да превърне водата...

15.11.2025

8 невероятни причини за краха на Римската империя

09.11.2025

Никола Тесла и „смъртоносният лъч“ — какви тайни...

09.11.2025

Ледените мамути на Сибир — може ли науката...

08.11.2025

Оставете коментар Cancel Reply

Трябва да влезете, за да публикувате коментар.

Нови публикации

  • Дискът от Фестос — послание от изгубен народ или извънземна комуникация?

    30.11.2025
  • Тайната мисия на Бил Гейтс: разчитането на „древните кодове“ започна

    29.11.2025
  • Енох: смъртният, когото боговете взеха със себе си

    28.11.2025
  • Изгубената библиотека на Александър Велики — какво се е случило с ръкописите след пожара в Александрия?

    21.11.2025
  • Свещарската гробница — мистериозният дом на тракийските владетели и безсмъртните конници

    18.11.2025
  • Шумерските цилиндрични печати — митология, наука или реални данни за „богове от небето“?

    16.11.2025
  • ПЕГОЛ: Българският експеримент, който обещаваше да превърне водата в гориво – и изчезна заедно с неговия създател

    15.11.2025
  • 8 невероятни причини за краха на Римската империя

    09.11.2025

Facebook Feed

Facebook Feed

Категории

  • Вдъхновяващо (347)
  • Животни (133)
  • Забавно (321)
  • Загадки (428)
  • Изкуство (259)
  • История (216)
  • Кино (39)
  • Любопитно (1 905)
  • Мистерии (333)
  • Невероятно (540)
  • Свят (469)

Нови публикации

  • Дискът от Фестос — послание от изгубен народ или извънземна комуникация?

    0 коментара
  • Тайната мисия на Бил Гейтс: разчитането на „древните кодове“ започна

    0 коментара
  • Енох: смъртният, когото боговете взеха със себе си

    0 коментара
  • Изгубената библиотека на Александър Велики — какво се е случило с ръкописите след пожара в Александрия?

    0 коментара

Избор на редактора

  • Русалиите – тайната магия на предците ни за лечение на душата

    0 коментара
  • Магическата енергия на жените

    0 коментара
  • Наследникът на Наполеон и Жозефин, който загина за свободата на България

    0 коментара
  • Пуду — най-малкият елен в света, който изглежда като приказно създание

    0 коментара

Загадки

  • 5 мистериозни артефакта, които датират милиони години назад във времето

    2 коментара
  • Най-старата цивилизация в България

    1 коментар
  • Странните съвпадения в живота са реални и не са случайни

    1 коментар
  • Написано върху камък: Камъкът от Инга – древен монумент, изобразяващ рядка „Звездна карта“

    1 коментар
  • Facebook
  • Email
  • Защита на личните данни
  • Контакти
  • Начало

© 2022, izumitelno.com. All Rights Reserved.
developed by ivexto

Изумително
  • Начало
  • Любопитно
  • История
  • Загадки
  • Невероятно
  • Свят
  • Изкуство
  • Забавно
  • Контакти