Разположен по протежение на повече от четири километра непосредствено до пясъчния плаж на Балтийско море, на немския остров Рюген е най-големият хотел в света.
Той разполага с 10 000 стаи, чийто прозорци са с изглед към морето. Въпреки това, повече от 70 години, още от неговото изграждане, тук не е стъпвал крак на турист.
Хотелът се нарича „Prora“. Това са огромни сгради, построени между 1936 и 1939 г. от нацистите, като част от програмата на Райха „Power Through Joy“ („Сила чрез радост“).
Целта на този хотел била да осигури комфортна почивка на германската работническа класа и да направи по-ефективна нацистката пропаганда.
Местните хора наричат хотела „Колос“ заради огромния му размер.
„Prora“ се намира в залива между районите Засниц и Бинц, в тясна ивица степ, която разделя лагуната от Балтийско море.
Комплексът се състои от осем идентични сгради, които се простират на 4.5 километра и се намират на около 150 м от плажа, „на първа линия“…
Строителството на хотела, в което участват 9 хил. работници, отнема три години. Нацистите има планове да построят още четири подобни хотела с кина, концертни зали, басейни и пристанище, на което да акостират круизните кораби.
Плановете на Хитлер за „Prora“ били много амбициозни. Той искал да създаде огромен морски курорт, най-впечатляващият и най-големият в света, в който да има 20 000 хотелски стаи стаи.
Било планирано всички стаи да „гледат“ към морето, а коридорите и баните да са разположени от лявата страна на сградата. Всяка стая е с размери 5 на 2,5 м, с две легла с ракла и шкаф.
На всеки етаж има тоалетни, душове и голямо лоби. В центъра се планирало да се издигне огромна сграда, която в случай на война, да се превърне в болница.
Войната започнала още преди сградата да бъде готова за употреба, и приоритетите на Хитлер се променят.
Той изпраща всички строители в завода за оръжие.
По време на бомбената атака срещу антихитлеровата коалиция, много жители на Хамбург се криели в един от тези блокове, а по-късно тук се настанили бежанци от източната част на Германия.
До края на войната в тези сгради се помещавал помощният женски персонал на ВВС.
След войната „Prorа“ се използва от армията на ГДР.
След обединението на Германия през 1990 г. част от хотела се използва от Военно-техническото училище, а по-късно тук са настанени бежанци от Балканите.
Днес хотелът почти не се използва.
През 2001 г. едно звено бе превърнато в младежко общежитие с 400 места. Сега е планирано „Prorа“ да се превърне в модерен курорт с 300 легла, който ще разполага с тенис кортове и плувен басейн, както и малък търговски център.
източник: impressio.dir.bg / автор: