Невероятните чаши на Вершинин – едни от най-скъпите експонати в света. Как са получили отличието от подобна величина? Всички знаем, че в света на изкуството предметите от стъкло и кристал са не само символ на изискан вкус, но и на високо положение в обществото. Чашите на Вершинин са направени с такава техника, че могат съвсем заслужено да бъдат считани за най-висша естетика.
Александър Петрович Вершинин (1765-1828) бил потомствен крепостен селянин и майстор стъклар по времето на император Александър I. Поколения наред семейството му работело в завода за стъкло. В началото на XIX век, Александър бил признат за най-добрия майстор. През 1807 г. Вершинин получил награда лично от императора – златен часовник, съвсем заслужен благодарение на майсторството му.
Освен невероятен майстор-стъклар, той бил и химик и изумителен живописец. Съвсем сам проектирал сервизи за императорския двор.
През 1812 г. той работил по поръчка за многобройни бокали със сюжети от войната, чаши и гарафи с герба на империята и други предмети. Най-запомнящи се обаче останали чашите му от два слоя стъкло.
И до днес технологията за направата на редките и баснословно скъпи двуслойни чаши на Александър Вершинин не е разкрита.
Все още остава загадка как е успял да вкара цели пейзажи, направени от слама, камъчета, цветни конци и хартия между тънките стъклени стени на чашите.
Сякаш стъклото „прегръща“ картините на Вершинин.
По времето на Вершинин газови горелки не са били използвани и това още повече озадачава експертите, които не могат да си обяснят как е успял да „прегори“ крехките макети, които попадат вътре в стъклените му произведения.
Чашите са пръснати в частни експозиции, държавни музеи и колекционерски сбирки по света.
Една от чашите пресъздава истинска идилия в парка на фамилията Бахметиеви. През 1996 г. е била открадната от музея и все още не е открита.
Невероятните чаши не могат да бъдат пресъздадени. Остава си загадка как въобще са били изработени. Днес много от предметите някога били част от руската императорска колекция се намират в Америка. Само осем от прочутите „вершинински“ чаши са в Русия.
Това е основната причина оригиналите на майстора да биват оценени с подобни баснословни суми.