Напоследък терминът „фалшиви новини“ стана изключително популярен, но с днешния софтуер за обработка на изображенията дори онези от нас с най-зоркия поглед могат да бъдат заблудани. Колко от тези снимки сте виждали в интернет пространството и сте взели за 100% истински?
- Зад сцената на интрото на MGM
Снимката на завързан лъв, който е заснет за добре познатата шапка на MGM всъщност е снимка на лъв, преглеждан на скенер при ветеринаря. За щастие лъвът се е възстановил напълно и е жив и здрав. Интересен факт е, че е имало общо 7 лъва, които са използвани за интрото на MGM, като сегашният се казва Лео и сме го виждали в най-много филми от 1957г насам.
- Мустакът не е бил достатъчен и са му добавили вежди
Интернет обожава животните, особено онези, които изглеждат странно или очарователно, или и двете едновременно. Затова не е изненадващо, че снимка на котка с бели мустак и вежди превзе уеб пространството. Е, истината е, че поне страхотният мустак е истински, докато веждите са добавени допълнително.
- Опасно селфи
Популярното селфи на пилот в небето всъщност е негова снимка в самолета на пистата. Въпреки всичко си е доста добро селфи.
- Дете, спящо до гробовете на родителите си в Сирия
Оказва се, че тази снимка е тотално нагласена. Детето е познавало фотографа, а гробовете не са на родителите му. Макар този вид фотография все пак е да сърцераздирателна, отново доказва, че не всичко в интернет е истина.
- Замръзналата Венеция
Венеция определено е едно от най-красивите места, които можете да посетите, така че няма нужда от Photoshop. В случая някой е монтирал замръзналото езеро Байкал от Русия върху града в морето.
- Перфектни лещовидни облаци
Лещовидните облаци са доста готини и няма нужда от Photoshop, за да ги подобряваме. Авторът на редактираната версия не е мислил така. Очевидно и интернет, след като сума ти хора си наслагаха фалшивата снимка по десктопите.
- Уникален черен лъв
Изглежда че откриването на странни и уникални животни любимо занимание на много хора. Такива има в изобилие, така че е излишно да си ги измисляме.
- Перфектно позиционираната Луна
Има странна мания по Луната в популярните снимки от социалните мрежи. Просто добавят Луна на най-нереалистичното място и готово – имате хит снимка. Точно това се е случило със снимката на Мо Аоун.
- 10-годишното предизвикателство срещу обезлесяването
Наскоро 10-годишното предизвикателство превзе интернет с пълна сила, карайки хората да споделят какво се е променило за последното десетилетие. Някои решиха да го използват, за да предупредят за ужасния белег, който оставяме на Земята. Един от най-големите проблеми на 21-и век е обезлесяването. За съжаление, снимката която са използвали, за да разпространят посланието, е фалшива – всъщност показаното сравнение е една снимка, разрязана на две.
- Мечка, преследваща колоездач
За щастие никой не е пострадал при заснемането на тази снимка. Смята се, че оригиналът е направен в национален парк Йелоустоун.
- Космическата совалка
Величествена снимка на космическа совалка заблуди много хора и бързо стана хит в социалните мрежи. Защо му е на някой да я редактира, след като и оригиналът си е достатъчно зрелищен?
- Мечка, преследваща фотографи на National Geographic
Снимката на мечка, тичаща след група фотографи, би шокирала всеки. Но след като вече ви показахме, че не може да вярвате на всичко в интернет, няма нужда съчувствате на бедните хора, понеже това е колаж, в който е използвана отделна снимка с мечката.
- Снимка на турист, направена моменти преди разбиването на самолет при нападението от 11 септември
Ужасяващите събития от 11 септември все още са забулени в много мистерия, а интернет е пълен с всякакви конспиративни теории. Затова не е изненада, че когато тази снимка беше публикувана онлайн, хората започнаха светкавично да я споделят. Е, за щастие човекът на снимката не е станал свидетел на трагедията.
- Айнщайн кара колело пред експлозия на атомна бомба
Снимката на експлозията всъщност е направена 7 години след смъртта на Айнщайн.
- Снимка на Индия
Вълшебната снимка на Индия по време на индуистки фестивал всъщност е сглобена от множество сателитни снимки, оцветени в различни цветове.