Добре знаем, че здравословното ни състояние зависи най-вече от това, с което се храним. И точно затова храната ни трябва да бъде не само вкусна, но и полезна. Понякога грешната комбинация може да развали всичките ни усилия да се храним добре.
Даваме Ви 8 съвета кои комбинации е по-добре да избягвате.
8. Мляко с какао
Какаото е богато на оксалова киселина, която блокира абсорбцията на калций. Когато се комбинира с калций, тази киселина допринася за образуването на оксалатни кристали, които в прекомерни количества са вредни за бъбреците. Разбира се, една чаша горещ шоколад седмично няма да Ви навреди особено, но бъдете внимателни, особено ако имате бъбречни проблеми.
Съвет: Мазнините улесняват абсорбцията на оксалат, така че ако сте склонни към камъни в бъбреците, направете какаото с обезмаслено мляко.
7. Салата с лимон или оцет
Много витамини и други ценни хранителни вещества (като каротиноиди), намиращи се в зеленчуците, се нуждаят от мазнини за правилно усвояване. Когато овкусяваме салатите само с лимон или оцет, се лишаваме от много здравословни хранителни елементи.
Съвет: Ако не сте фен на растителните масла (въпреки че притежават невероятни свойства), може да помислите за добавяне на други продукти с високо съдържание на мазнини към вашата салата – авокадо, маслини или ядки.
6. Паста със сирене и домати
Нишестените макарони са с толкова богата хранителна стойност, че започват да се усвояват директно в устата ни. Това се случва с помощта на специален фермент, птиалин, който се намира в нашата слюнка. Доматите, от друга страна, съдържат киселини, които, дори и в малки количества, нарушават ферментацията. Това води до възпрепятстване на усвояването на нишестето. Протеините в сиренето също могат да влошат тази ситуация.
Съвет: Некиселинните пресни или изпечени зеленчуци и зелени подправки (като босилек) могат да бъдат чудесно допълнение към пастата!
5. Яйца и бекон
Тази комбинация, която всички ние толкова обичаме, е богата на протеини, а учените вярват, че това не е чак толкова добре за нашето здраве. Нашето тяло харчи много енергия за смилането на тези продукти. Ето защо, закусвайки яйца и бекон, ние се лишаваме енергията, от която се нуждаем особено много в началото на деня.
Съвет: Заменете бекона с домати. Антиоксидантният селен, съдържащ се в яйцата, се усвоява по-добре с помощта на киселините от доматите. А ликопенът в доматите има по-добри здравословни ефекти, когато се комбинира с витамин Е от яйчния жълтък.
4. Tрици и мляко
Фитиновата киселина в триците образува неразтворими съединения, когато се комбинира с калций и магнезий. Той също така прави тези минерали неусвоими за Вашето тяло. Тази киселина се среща също и в пшеничните и овесените ядки, но в по-малки количества. Освен това учените съветват да пиете мляко отделно, 1-1.5 часа след хранене.
Съвет: Варенето унищожава фитиновата киселина.
3. Мюсли и портокалов сок
Мюслито, комбинирано с портокалов сок, особено сутрин, няма да ви даде тласъка от енергия, който очаквате, но може да предизвика дискомфорт и тежест в стомаха. Киселините в портокаловия сок драстично понижават активността на ензима, който е отговорен за разграждането на въглехидратите. Поради същата причина не се препоръчва да се комбинират зърненита храни с кисели плодове.
Съвет: По-добре е да изпиете чаша портокалов или друг плодов сок час след хранене.
2. Пица и безалкохолно
Комбинацията от въглехидрати, протеини и нишесте се нуждае от много енергия за храносмилане. Плюс това, захарта в безалкохолното забавя стомашните процеси. Това води до тежест и подуване на корема. В допълнение, захарта не може да стигне до червата, където трябва да се разтвори, поради пълния стомах. Комбинацията от тези фактори може да доведе до проблеми със стомаха, ако консумирате тази храна твърде често.
Съвет: Всички храни с високо съдържание на захар трябва да се консумират 1-1.5 часа след друго хранене.
1.Пшеничен хляб и сладко
Рафинираното пшенично брашно, комбинирано със сладко, е двойна доза бързи въглехидрати, които причиняват бързо натрупване на глюкоза. Тя ще ви осигури тласък на енергия за кратко време, последвано от изтощение и лоши настроения. Друг аргумент срещу тази комбинация е вълнението в червата, причинено от комбинацията на ферментирало тесто и захар. Обикновено не се препоръчва да ядете пшеничен хляб с конфитюр на празен стомах.
Съвет: Заменете пшеничния хляб с пълнозърнест царевичен. А още по-добре – заменете и сладкото с мед, тъй като той не предизвиква чревни разстройства и като цяло е по-здравословен продукт.
Разбира се, не можем винаги да следваме правилата. Но спазването на някои принципи ще се отрази наистина добре на тялото Ви.