Изумително
  • Начало
  • Любопитно
  • История
  • Загадки
  • Невероятно
  • Свят
  • Изкуство
  • Забавно
  • Контакти
Начало » Коя е най-голямата естествена заплаха за живота на човечеството?
ЛюбопитноНевероятноСвят

Коя е най-голямата естествена заплаха за живота на човечеството?

от izumitelno 25.06.2021
от izumitelno 25.06.2021 0 коментара 1,7K преглеждания
Share 0FacebookTwitterPinterestLinkedinWhatsappTelegramSkypeViberEmail
1,7K

Да отхвърлим техногенните варианти – като ядрена война или лабораторни вируси, измъкнали се на свобода, и да разгледаме само причините от естествен произход.

ЗАПЛАХА №1: СЛЪНЧЕВИТЕ БУРИ

Най-силното изхвърляне на коронална маса в най-новата история е от 1989 година. Изгорелият трансформатор в Ню Джърси оставя 5 милиона души от канадската провинция Квебек без електроенергия.

Излъчването, известно като геомагнитната буря от 1859 година, или събитието на Керингтън, е 10 пъти по-интензивно. Тогава пламват телеграфни кабели, в резултат на което избухват пожари и има пострадали хора. Полярните огньове „танцуват” дори в Куба.

Изхвърлянето на коронална маса представлява изригване на вещество (плазма, състояща се от електрони, протони и химически елементи — кислород, хелий и други) от слънчевата корона. Този феномен е невъзможно да се наблюдава от Земята. Мониторингът на слънчевата активност се прави от дуета космически апарати „Стерео”, изведени в орбита, подобно на орбитата на движение на Земята около Слънцето.

Някои изследователи се опасяват, че още едно събитие, подобно на бурята на Керингтън, ще разруши стотици и хиляди трансформатори, като потопи цели континенти в тъмнина в продължение седмици, месеци, дори години. И ние бихме могли да станем свидетели на това събитие. Изследователите предполагат, че бури, подобни на събитието на
Керингтън, се случват през няколко столетия. Последното изследване установява, че вероятността такава буря да настъпи през следващите десет години, е 12%.

ЗАПЛАХА №2: УДАР ОТ КОСМОСА

Земята може още повече да пострада от удар от голям астероид или комета. Единственият начин за защита за човечеството е да се предотврати сблъсъкът.

Вероятно астероид с диаметър 10 км е причината за гибелта на динозаврите. Но човечеството може да загине вследствие на сблъсък с много по-малко тяло. Мястото на удара ще бъде напълно унищожено. Огромни земетресения и цунами ще преминат по цялата планета. Но най-опуетошителни ще са остатъчните последствия.

Моделът предполага, че в зависимост от скоростта и ъгъла на падане на обект с диаметър 1 км ще бъде изхвърлена достатъчно скална маса, за да блокира Слънцето за месеци. Към пелената ще се добавят сажди от горските пожари, които ще избухнат от нажежените отломки от астероида, пръснали се във всички посоки на километри.

За щастие, астероиди с такъв размер удрят Земята веднъж на няколко
милиона години, а такива като „убиеца на динозаври“- веднъж на 100 млн. години. За обикновения човек вероятността да загине от удар от астероид, не е по-висока от риска да бъде изяден от акула.

Астрономите са регистрирали в съседство със Земята 15 000 обекта, включително стотици астероиди с диаметър над километър.

ЗАПЛАХА №3: СУПЕРВУЛКАНИ

Най-безмилостната заплаха за съвременната цивилизация обаче не се намира в Космоса, а е на повърхността на самата планета. Супер-изригванията се случват много по-често от силните космически сблъсъци. Приблизително на всеки 100 000 години някъде по земната повърхност кратер започва да изригва потоци магма. Разрушителната сила на супер-вулкана е жестока.

Едно такова чудовище е вулканът Тоба в Индонезия, който преди 74000 години изтрива от лицето на земята почти всичко живо, обитаващо околните територии. Той става причина за ефекта на бутилката, който все още се забелязва в нашето ДНК.

Т.нар. ефект на бутилката е намаляване на ге-нофонда на популацията вследствие на критично намаляване на нейната численост.

Последствието с най-голямо значение е влиянието на вулкана върху глобалния климат. Сулфатните аерозоли, „впръскани” в стратосферата от суперизригва-нето, могат да понижат температурата на планетата с 5 – 10 градуса по Целзий за десетилетие.

ЗАПЛАХА №4: ГЛАДЪТ

Ударите от Космоса и суперизригванията могат да нарушат развитието на растенията. Но двама учени вече са направили план за спасението на света от глад.

В книгата си „Да се нахранят всички без значение как” Дейвид Денкенбергер и Джошуа Пиърс предлагат няколко начина за изхранване на милиони без помощта на Слънцето. Хората могат да отглеждат гъби върху стволовете на дърветата, повалени от катастрофата. Или да култивират бактерии, преработващи метан, или да превръщат целулозата в растителната биомаса в захар.

инфо: popantofi.com

апокалипсисвирусигладзаплахакосмосслънчеви бурисупервулкантехнологиицивилизациячовечествоядрена война
Share 0 FacebookTwitterPinterestLinkedinWhatsappTelegramSkypeViberEmail
Предишен
Какво виждате на снимката? Този тест разкрива характера Ви
Следващ
Насекомите измират масово, което заплашва екосистемите на Земята

Може да харесате още

Гении преди времето си: Исак Нютон – човекът,...

02.02.2026

Гении преди времето си: Йоханес Кеплер – математикът...

02.02.2026

Гении преди времето си: Роджър Бейкън – монахът,...

02.02.2026

Гении преди времето си: Ал-Бируни – човекът, който...

27.01.2026

Гении преди времето си: Ал-Хазен – човекът, който...

27.01.2026

Гении преди времето си: Питагор – числата като...

27.01.2026

Гении преди времето си: Архимед – умът, който...

10.01.2026

Гении преди времето си: Херон от Александрия –...

09.01.2026

Гении преди времето си: Имхотеп — първият гений...

09.01.2026

Как и какво се случвало в султанския харем

08.01.2026

Оставете коментар Cancel Reply

Трябва да влезете, за да публикувате коментар.

Нови публикации

  • Гении преди времето си: Исак Нютон – човекът, който обясни Вселената

    02.02.2026
  • Гении преди времето си: Йоханес Кеплер – математикът на небето

    02.02.2026
  • Гении преди времето си: Роджър Бейкън – монахът, който виждаше бъдещето

    02.02.2026
  • Гении преди времето си: Ал-Бируни – човекът, който измери Земята

    27.01.2026
  • Гении преди времето си: Ал-Хазен – човекът, който научи света как да вижда

    27.01.2026
  • Гении преди времето си: Питагор – числата като код на Вселената

    27.01.2026
  • Гении преди времето си: Архимед – умът, който побеждава армии

    10.01.2026
  • Гении преди времето си: Херон от Александрия – човекът, който изобрети машините 2000 години по-рано

    09.01.2026

Facebook Feed

Facebook Feed

Категории

  • Вдъхновяващо (347)
  • Животни (133)
  • Забавно (321)
  • Загадки (435)
  • Изкуство (259)
  • История (225)
  • Кино (39)
  • Любопитно (1 914)
  • Мистерии (334)
  • Невероятно (540)
  • Свят (469)

Нови публикации

  • Гении преди времето си: Исак Нютон – човекът, който обясни Вселената

    0 коментара
  • Гении преди времето си: Йоханес Кеплер – математикът на небето

    0 коментара
  • Гении преди времето си: Роджър Бейкън – монахът, който виждаше бъдещето

    0 коментара
  • Гении преди времето си: Ал-Бируни – човекът, който измери Земята

    0 коментара

Избор на редактора

  • Историята на един „ангел“, който тайно плащал болничните сметки на пациенти в нужда, наистина ще ви развълнува

    0 коментара
  • Най-скандалните кралици в историята, които ще ви стреснат с жестокостта си

    0 коментара
  • Известен уфолог: Религиите са възникнали след сблъсъка на човечеството с извънземните

    0 коментара
  • Безсмъртните хора в легендите

    0 коментара

Загадки

  • 5 мистериозни артефакта, които датират милиони години назад във времето

    2 коментара
  • Странните съвпадения в живота са реални и не са случайни

    1 коментар
  • Написано върху камък: Камъкът от Инга – древен монумент, изобразяващ рядка „Звездна карта“

    1 коментар
  • Най-старата цивилизация в България

    1 коментар
  • Facebook
  • Email
  • Защита на личните данни
  • Контакти
  • Начало

© 2022, izumitelno.com. All Rights Reserved.
developed by ivexto

Изумително
  • Начало
  • Любопитно
  • История
  • Загадки
  • Невероятно
  • Свят
  • Изкуство
  • Забавно
  • Контакти