В сърцето на Родопите, на скален връх с височина 470 метра, в близост до Кърджали се намира огромният скален масив – Перперикон. Той е сред най-древните мегалитни паметници и е изсечен изцяло в скалите. От мястото се открива прелестна гледка към планината.
За първи път Перперикон е описан от проф. Иван Велков през 1930 година. По-късно проучвания по археологическия комплекс прави и проф. Николай Овчаров и мястото добива все по-голяма популярност. Днес ви представяме 10 любопитни факта за древното светилище – Перперикон.
1. Още в епохата на Халколита преди 8000 години, Перперикон е бил обитаван. Достига своя разцвет през късната Античност. Тогава Перперикон се превръща в градски център на провинция Тракия на Римската империя. Древните обитатели на тези земи вярвали в бога Слънце и култа към него започва още през V хил. пр. Хр.
2. Най-голям разцвет на Перперикон е имало по време на Крито-Микенската култура през XVIII-XII в. пр. Хр., когато е периодът на първата европейска цивилизация. Тогава селището се подобрило и развило дренажна система за отвеждане на водата.
3. Постепенно култът към Слънцето се развива и през ранната Желязна епоха се появяват много други богове. Тракийските племена са силно ориентирани към Орфей и Дионис, а Перперикон става център на техните вярвания и обичаи.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ:
Мегалитният комплекс Перперикон
Мистерията Белинташ – обикновена скала или източник на окултизъм?
4. Според древна легенда Перперикон е място, на което са извършвани обреди с вино и огън, а по височината на пламъците се определяла силата на предсказанието. През 2002 година е намерена голяма зала без покрив, която напълно отговаря на описанията на храма на Дионис в старите текстове.
В нейния център има олтар, висок около 3 метра. Залата не е имала покрив заради огъня, по височината на който се е гадаело. Перперикон и околностите му са покрити с хиляди скални изсичания във вид на басейни и преливници. Всички тези олтари са били използвани за жертвоприношения в чест на боговете.
5. Легендите разказват за две исторически пророчества, които са направени от олтара в храма на Дионис. Първото предсказва славата и великите дела на Александър Македонски, а второто пророкува властта на Гай Юлий Цезар.
6. Перперикон е съставен от четири части: здрава крепост – Акропол, точно под Акропола е разположен Дворец – светилище и две предградия – северно и южно. Има издълбани улици, които са подходящи за разходка, а до всяка улица се виждат каменни къщи.
7. Най-голямата раннохристиянска църква в Родопите, която ни е известна до днес, е открита на Перперикон. Голямата базилика е била древен храм, а в ранното християнство е превърната в църква.
8. Перперикон е разрушен от турците през 1362 година, а жителите на града са поробени. Няколко десетилетия по-късно хилядолетният град е напълно запустял.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ:
9. Професор Николай Овчаров открива така наречения „Град на мъртвите“ през 2017 година. На мястото са намерени 105 гробни камери разположени една върху друга. Те са от периода 12-14 век.
10. През 13 век на Перперикон е имало и гето. В него е живяла най-ниската прослойка на обществото. Това е доказателство, че дори по онова време е имало силно изразено класово разделение. / източник: 10te.bg
За още интересни новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК: Изумително
ПРОЧЕТИ ОЩЕ:
Най-загадъчните древни градове
Средновековни български крепости: Маточинската крепост
Средновековни български крепости: Мезешка крепост
Средновековни български крепости: Крепостта Червен
Няколко интересни факта за най-важните реки в света
Шест странни древни култури, забравени от историята
Търсят живи потомци на Исус с находка, открита в България
Куполната гробница при Мезек – какви тайни на траките пази тя
Кой и как построи огромните мегалити на древният и загадъчен Баалбек
снимки: bg.wikipedia.org