Гробницата при Мезек е една от най-големите на Балканския полуостров и представлява Великолепно архитектурно съоръжение. Това е тракийска куполна гробница от микенски тип датирана от IV – III в. пр. Хр.
Открита е през 1931 г. в могила с височина 14 м и диаметър повече от 90 м. Проучена е от известния български археолог Богдан Филов.
Има ориентация изток-запад с вход от изток и е изградена от големи, добре обработени каменни блокове. Никъде не е използван хоросан за спойка на квадрите, които са свързани помежду си с железни и дървени скоби.
Общата дължина на гробницата е почти 30 метра, като само коридорът е дълъг 20 м и висок между 2,40-2,60 м. От него се влиза в две камери с правоъгълен план, следващи една след друга. Коридорът и преддверията са засводени с триъгълен свод. След тях се влиза в същинското гробно помещение, представляващо кръгла камера с диаметър 3,3 метра и височина над 4 метра.
Археологическите проучвания показват, че гробницата е използвана нееднократно – там е имало най-малко четири погребения.
Намерените в нея предмети датират от втората половина на IV в.пр.Хр. до средата на III в. пр. Хр.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ:
Мистерията на Мадарския конник и разкриването на прародината на българите
Наличието на погребално ложе означава, че най-ранното погребение е било извършено чрез трупополагане. Запазени са били следи от облекло, полепнали върху задната страна на великолепен нагръдник, положен върху тялото на покойника.
Споменатият масивен нагръдник е от обковано със сребърен позлатен лист желязо, той е представлявал важно рангово отличие на погребания вътре тракийски аристократ. Той е богато орнаментиран в пет релефни пояса. Открит е и масивен бронзов тракийски свещник, висок 1.34 м, като горната част е увенчана с великолепна фигура на танцуваш сатир. От същото време датира и скулптурата на глиган.
Глиганът е изработена фигура, отлята от бронз. Дължината му е 108 см, а височината 80 см. Очите са изработени от цветни камъни в три цвята – черна зеница, обградена от два концентрични пояса в жълто и синьо.
Гробницата при Мезек принадлежи към най-монументалните съоръжения от този тип, откривани някога на територията на Тракия. Тя е ценен паметник, обогатяващ нашите представи за строителните умения на траките, за техния бит и религиозни представи. Предполага се, че тя е била хероон (светилище на обожествен след смъртта си владетел) и там периодично са били извършвани ритуали в негова памет, пише БГНЕС.
За още интересни новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК: Изумително
ПРОЧЕТИ ОЩЕ:
Търсят произхода на човечеството в България
Древната тракийска Библия Бесика
Доказано! Траките са с най-древната писменост
София – кална, тъмна и заобиколена от селски бостани
Гръцкия остров Св. Ахил пази гроба на един от най-великите български царе
Плочката от Градешница – най-древното писмо?
Тайната за България и българите, която кара враговете ни да треперят от ужас
Учените вече са категорични: Градът на Птиците до Пазарджик е най-древният в Европа
Българският произход на част от руския елит