Няма как да не сме срещали в живота си онзи тип хора, които приемат с усмивка даден проблем, резрешават го без излишно суетене и продължават напред с неочаквано позитивна нагласа, пишат от dama.bg. Те гледат от положителната страна на живота, но живеят в реалността.
Ето я и тайната: Те не притежават магически сили, които да ги правят такива. Просто имат поведение и маниери, които засилват положителната картина в съзнанието им, без да изглежда така, сякаш летят в облаците, казва Мелиса Блейкман – регионален медицински директор в университета Джон Хопкинс.
Кой са навиците в ежедневието на тези хора, които им помагат за позитивността им
1. Те имат успокояващи ритуали
Животът може да ни поднесе поредица от стресови ситуации, но позитивните хора знаят как да се справят с тях по здравословен начин. Всъщност, някои премахващи стреса действия също могат да предизвикат позитивни емоции. Проучванията показват, че упражненията и медитацията са свързани с щастие и добро настроение. „Дейностите като упражнения и медитация, определено са полезни за поддържането на положително отношение, но освен това могат да ви помогнат да мислите по-ясно”, казва Блейкман. „Когато тези навици изчезнат, лично за себе си мога да кажа, че се чувствам по-затънала в детайлите и трудно намирам пътя си в ежедневните борби на живота.” – допълва тя.
2. Те се вкопчват в своята позитивност, когато стане напечено
Изследователите споделят, че култивирането на една оптимистична нагласа може да ви помогне да се справите с житейските предизвикателства с издръжливост, а в резултат, това би могло да доведе до по-голямо благосъстояние. Заради това, че положителните емоции възникват в отговор на дифузни възможности, а не на ограничено-фокусирани заплахи, позитивните емоции моментално повишават вниманието и мисленето на хората. Това им дава възможност да се възползват от по-високо ниво връзки и по-широко разнообразие от правила и идеи. На свой ред, тези разширени перспективи често помагат на хората да открият и изградят закономерни човешки ресурси. …Но, те също прегръщат и негативното Никой не е имунизиран срещу трудностите в живота – дори оптимистите. Ключът е да останете позитивни, но здраво стъпили на земята, казва Блейкман. „Със сигурност има много предизвикателства, през които всички ние преминаваме”, казва тя. „Позитивните хора подхождат към тях хитро, с нагласата „и това ще мине”. Те се придържат към идеята, че на пътя им и преди са се изпречвали трудности, през които са преминали”. Това може да означава да се справиш със задачата си за деня навреме или да позволиш на времето си да те приспособи към „новото нормално” на голямата промяна”.
3. Те не се тормозят
Повечето от нас, често са най-лошите си критици, но потивните хора са се научили да обичат себе си такива, каквито са. Проучванията показват, че себеприемането може да бъде от огромно значение за по-щастлив живот. Един от начините да станете по-състрадателни към себе си е чрез медитация на милостта или упражнения, с които повишавате чувството на любов и добронамереност към себе си и другите. Изследване, публикувано в списание Psychological Science, установява, че тези, които практикуват редовно упражнението, изживяват повече положителни емоции. Основната идея е да се настаните удобно със затворени очи и да си представите това, което искате от живота. Формулирайте желанията си в три или четири фрази.
Ето какво точно трябва да направите: 1. Започнете, като повтаряте фразата пред себе си: „Нека бъда щастлива”. 2. След това, насочете медитацията на милостта към някой, на когото сте благодарни или някой, който ви е помогнал в даден момент. 3. Сега, визуализирайте някой, към когото сте неутрални – хора, които нито харесвате, нито мразите. Това може да е по-трудно, отколкото си мислите. Ще ви накара да се замислите, колко бързо може да осъдим един човек, като нещо както позитивно, така и негативно в живота ни. 4. Иронично, следващото може да ви бъде по-лесно: визуализирайте хората, които не харесвате или тези, с които сте имали неприятности. Децата, които са били подигравани и тормозени в училище винаги се чувстват по-силни, когато изпращат любов към онези, които са ги карали да се чувстват нещастни. 5. Накрая, насочете медитацията си към всеки един, навсякъде: „Нека всички същества навсякъде бъдат щастливи”.
4. Те се отървават от нездравословни връзки
Това, кой си е отражение на тези, с които си избрал да се обградиш – ето защо, добрата система на подкрепа е от решаващо значение за оптимистичната перспектива. Проучванията показват, че емоции като стрес и щастие са заразни. Колкото повече те заобикалят, толкова по-голяма е вероятността да се отразят на отношението ти. Въоръжени с това знание, позитивните хора изграждат силен социален кръг, който им помага да засилят своя оптимистичен характер. „Ще бъдете изумени от това какво влияние може да окаже добрата подкрепа на доброто отношение”, казва Блейкман.
5. Те отбелязват малките победи
За позитивните хора, големите постижения и малките победи са с еднакво значение, казва Блейкман. Зареждащо е да признаващ малките неща. Изследванията показват, че благодарността може да доведе до повишаване на оптимизма, а това е един от навиците на позитивните хора. Благодарността за малките моменти – да стигнеш до метрото, преди да тръгне, да получиш имейл с комплименти от шефа си, докато си на работа, предоставя повече възможности да бъдеш позитивен, понеже се фокусираш върху повече аспекти от деня си.
6. Те не позволяват на оптимизма да попречи на целите им
Въпреки всички положителни изследвания върху позитивността, съществува и възможност за провал, ако се подхожда неправилно, особено, когато става въпрос за постигане на цели. Изследванията сочат, че прекалено позитивните гледни точки, иначе казано „приказният” начин на мислене, в действителност може да ви попречи да постигнете желаното. Всеки преминава през някакъв провал по пътя към успеха. Оптимално позитивните хора разпознават тези спънки, отправяйки се директно към решаването на проблема и разчистването на пътя към поставените цели. Този вид поведение е едновременно реалистично и оптимистично, което прави преследването не толкова приказно, но със същия задоволителен краен резултат.
7. Те планират бъдещето си
Едно проучване, проведено от изследователя по психология София Чоу установява, че тези, които се идентифицирали като реалисти-оптимисти вярват, че имат по-голям контрол върху обстоятелствата и връзките си. „Всеки път, когато се изправят пред проблем или предизвикателство, те няма да кажат „Нямам избор, това е единственото нещо, което мога да направя”. Те ще подходят креативно, ще имат план А, B и C”.
Автор: Пламен Господинов
Източник: Skafeto