Смятаме, че знаем всичко за нашата планета, но определено сме в грешка. Разбира се, учените вече са открили изключително много неща за Земята, но са на мнение, че все още има много, което тепърва ще бъде открито.
Ние от Изумително бяхме изненадани да научим тези невероятни факти за планетата ни и решихме да ги споделим с вас.
Еверест НЕ е най-високата планина в света
Хавайската планина Мауна Киа (транслитерирано – Мауна Кеа) е с цели 4 205 метра надморска височина. Под голямата част от нея обаче се намира под вода. Но в случай, че се мери от основа до връх, Мауна Киа е висока 10 203 метра, което я прави с 1 335 метра по-висока от Еверест.
Атмосферата на Земята има граници
Линията на Карман (или още известна като „Линия Карман”) е международно приета линия, намираща се на 100 км надморска височина. Независимо, че границата на атмосферата на Земята е разположена значително по-високо, линията Карман е призната от Международната авиационна федерация за границата между атмосферата и космическото пространство.
Най-сухото място в света се намира в Антарктика
Повечето хора мислят, че най-сухото място на планетата е пустинята Атакама в Чили, където дъжд не е валял от хиляди години насам. В сухите долини Макмурдо в Антарктика обаче, не е валял дъжд от около 2 милиона години. Ветровете там достигат невероятната скорост от 320 км/ч.
Сладката вода съставлява едва 3% от всичката вода на Земята
Океаните и моретата сдържат 97% от водата на Земята, но, разбира се, това е солена, негодна за пиене вода. Останалите 3% годна за пиене вода се съдържа в ледниците (70%) и в езерото Байкал (20%).
Най-старият храм на планетата е на приблизително 12 000 години
Гьобекли Тепе, най-старият храм на планетата, се намира в южна Турция. Археолози смятат, че резбите по колоните свидетелстват за това, че преди около 11 000 години удар с комета е довел до внезапното понижаване на температурите на Земята.
Някога Луната е била част от Земята
Шведски учени твърдят, че преди около 4,36 милиарда години Земята се е сблъскала с хипотетичен планетарно-масов обект на име Тея, а това е довело до формирането на единствения естествен спътник на Земята – Луната.
След 250 милиона години континентите ще се обединят
Както знаем, Пангея, супер континент, който е съществувал преди 335-175 милиона години, се е разделил на два континента – Лавразия и Гондвана. След това, тези два континента са се разделили и са формирали всички седем континента, които познаваме днес.
Учените обаче смятат, че след около 250-300 милиона години континентите отново ще се съберат и ще формират един-единствен супер континент – Пангеа Ултима.
Едноклетъчен организъм е предизвикал първото масово измиране
Учени от Масачузетския технологичен институт са развили теория за това как и защо близо 90% от всички живи организми са били изтрити от лицето на Земята.
Преди 252 милиона години, бактерия с наименованието метаносарцина изведнъж се е размножила в океаните, довеждайки до наличието на огромни количества от нея и предизвиквайки единственото масово измиране на насекоми, познато на науката. Също така е дало възможността на архозаврите (крокодили, динозаври, летящи панголини) да еволюират.
По-голямата част от планетата ни винаги е… в тъмното
Както знаем, световният океан покрива 71% от повърхността на Земята. Дълбочината, до която достига слънчева светлина е 200 метра, така че останалата част от водата стои във вечна тъмнина. Следователно, по-голямата част от планетата се намира в тъмнина по всяко време на денонощието.
Съседни държави могат да имат часова разлика от цели 24 часа и повече
Въпреки че Американска Самоа е само на 2 000 километра от островите Лайн, които са част от Кирибати, часовата разлика между двата съседни острова е 25 часа.
1 коментар
Еверест е връх в Хималаите, а не планина…