Четейки за кралица Елизабет или Мерилин Монро, ние от Изумително бяхме изненадани да открием, че тези две личности са родени в една и съща година. Мотивирани, ние намерихме и други такива събития – които сякаш имат десетки години разлика, а всъщност се застъпват във времето.
Айфеловата кула и картината на Ван Гог “Звездно небе”,
Сравнена с подобни на нея туристически атракции, Айфеловата кула е сравнително “млада”. Но въпреки това, тя държи титлата на най-посещаваната постройка в света. Първоначално, кулата е била поставена само временно, като е служела за вход на Парижкия световен панаир през 1889-та, но, както всички знаем, няма нищо по-постоянно от нещо временно. През същата година когато Густав Айфел завършва своята работа, Ван Гог завършва прочутата си картина “Звездно небе”.
Откриването на лондонското метро и забраната на робството в САЩ
Първите предложения за построяването на лондонското метро са били направени през 30-те години на 19-ти век. През 1855-та година започнала работата по сградата, която по него време се наричала “Метрополитън Рейлуей”. Първата линия на метрото е открита на 10.01.1863. По същото време гражданската война в САЩ е била в разгара си. През декември, 1865-та, официално робството е официално забранено.
Периодичната таблица и марката Хайнц
Историята на създаването на периодичната таблица на химичните елементи е дълга и сложна, но решаващото развитие е станало през 1869-та, когато Менделеев установява, че характеристиките на елементите зависят от тяхното тегло. По същото време, в другата част на земното кълбо, предприемачът Хайнц решава да продава настърган хрян, по рецепта на майка си. Най-известният кетчуп в света няма да се появи на пазара в следващите седем години.
Мерилин Монро и кралица Елизабет
Секссимволът на 50-те години на 20-ти век и кралицата на Великобритания са родени в една и съща година. Сред известните личности, родени в тази година, са и Хю Хефнър, създателят на списание Плейбой, както и Фидел Кастро – лидерът на кубинската революция.
Премахването на крепостничеството в Руската империя и първата цветна снимка, направена във Великобритания
Изключително важно събитие се е случило в Руската империя през 1861-ва – крепостничеството е било отменено. През същата година британският физик Джеймс Клърк Максуел прави първата трайна цветна снимка.
Костенурката Хариет и Чарлз Дарвин
Известната галапагоска костенурка е родена през 1830-та. Когато великият учен взел Хариет в Англия, тя е била с размерите на обикновена чиния за хранене. През годините костенурката е живяла на много различни места. През 1987-ма, Хариет е станала отговорност на Стийв Ъруин, който се грижил за нея до смъртта й през 2006-та, причинена от сърдечна недостатъчност. До него момент това невероятно същество ни е давало възможността да гледаме същите очи, които са видели Чарлз Дарвин на живо!
Отмяната на употребата на гилотината във Франция и премиерата на филма „Индиана Джоунс” в САЩ
Обезглавяването с гилотина е продължавало да бъде основният начин за изпълняване на смъртното наказание във Франция до 1981-ва година, когато и било забранено. През същата година Стивън Спилбърг режисира „Индиана Джоунс и похитителите на изчезналия кивот”, който дава началото на епичната приключенска трилогия.
1 коментар
Не съществуват изрази като „него момент“, „него време“, “ тях тапети“ или „нея стая“ в българския език, освен в диалектна форма. Защо обръщате журналистиката в махленски блог?