Преди много години австралиецът Джеймс Харисън бил на прага на смъртта. Операцията на гърдите продължила повече от десет часа, хирурзите сложили безброй шевове и преляли на Джеймс около 13 литра кръв. Всичко завършило щастливо и когато младежът напуснал болницата решил, че ще стане редовен донор на кръв, за да помага на хората. Но тогава Джеймс още не знаел колко ценен донор ще стане.
В зряла възраст Харисън започнал редовно да дарява кръв и плазма при достигане. Той признава, че след операцията буквално е живял в очакване кога ще му бъде позволено да стане донор. Скоро бил извикан в местна болница за интервю. Там му казали, че в кръвта му има големи количества антитела, които играят жизненоважна роля за оцеляването на децата, които имат различни Rh фактори от майка си.
Известно е, че ако майката има отрицателен Rh фактор и бебето е с положителен и антителата в кръвта на майката са по-активни, тогава възникват реакции, които водят до различни негативни последици – от жълтеница при новороденото до спонтанен аборт. Въз основа на намерените в кръвта на Джеймс специални антитела, започнали да произвеждат имуноглобулинова ваксина. Лекарите свързват появата им в кръвта на австралиеца с преливането, извършено в младостта му.
Дарението се превърнало в доживотно дело за Джеймс Харисън. Плазмата му била толкова ценна, че австралийското правителство застраховало живота му за един милион долара. Джеймс вече е на 80 години. Той дарява плазма средно веднъж на три седмици. През май 2011 г. той направи това за хиляден път, което беше записано в Книгата на рекордите на Гинес.
Според груби оценки, Джеймс помогнал да се спаси живота над два милиона неродени деца, включително живота на собствената си дъщеря (2,4 млн. бебета според австралийския Червен кръст). Този дълбоко уважаван човек в Австралия вече е навършил 81 години. Националните закони забраняват да бъдат донори на тази възраст. За щастие, сега лекарите вече са намерили алтернативни методи, но до 2015 г. абсолютно всички антирезусни лекарства в Австралия са били направени от плазмата на Джеймс Харисън.