Всички корици са направени така, че да привличат вниманието на хората – някои са по-малко успешни, а други успяват да издържат теста на времето и да се помнят от всички. Ето някои от най-запомнящите се корици от световноизвестни списания.
1. Списание „People“ – 15.09.1997
От броя „Почит към Даяна“ на списание „People“ са продадени над 3.1 милиона копия. Това го прави вторият най-продаван тираж на света. Принцеса Даяна се е появявала на корици точно 57 пъти. „Интересът към кралското семейство е изключително голям за 43-те милиона души, които четат списание „People“ – може би дори по-силен от 1982 година, когато принц Уилям се роди. Пет от 10-те най-продавани издания на списанието ни са свързани с кралското семейство“ – разказва Лари Хакет, главен редактор на „People“.
2. Списание „Time“ – 21.05.2012
Провокативната корица на списание „Time“ от 21.05.2012 година инициира дебат относно кърменето – колко време е редно да кърмим? Нормално ли е да го правим на публично място? Кое е най-доброто за здравето на децата? Корицата е придружена от статия относно засилването на родителската привързаност.
3. Списание „Esquire“ – октомви 1966
Историята „M“ на Джон Сак е най-дългата, която „Esquire“ някога е публикувала и оттогава се е превърнала в символ на жълтата журналистика. Историята проследява пътуването на една компания от Форт Дикс до Виетнам и отбелязва промените в нагласите на хората към войната във Виетнам. Харолд Хейс и Джордж Луис създават корицата, изненадвайки с нея дори Сак, който очаквал снимка с по-военен характер. При тази молба на Сак да смени снимката, Хейс отвръща: „Не. Ти не разбираш собствената си статия щом искаш това“.
4. Списание „Sports Illustrated“ – 19.04.2013
Бомбардировките по време на Бостънския маратон се случват само няколко часа преди да излезе броят на „Sports Illustrated“. Редакторите всячески се опитват да съберат истории и снимки свързани с трагедията. Секунди след взрива, 78-годишният Бил Айфриг е повален на земята от трима полицаи, които се втурват към действие. „Избрахме тази снимка, защото улавя ужасяващия начин, по който маратонът приключва“ – разказва Крис Стоун, главният редактор на списанието.
5. Списание „Esquire“ – декември 2000
Фотографът Плейтън разполагал само със седем минути в една хотелска стая в Ню Джърси, за да улови момента и да направи тази снимка на Бил Клинтън. Критиците обаче твърдят, че позата на президента е умишлена, за да прекрати шума около секс скандалите му. Въпреки споровете, Клинтън продължава да се снима и позира за още 3 корици на „Esquire“.
6. Списание „Time“ – 14.04.1997
Елън Дедженеръс може да е обожавана от американската публика фигура, но позирането й за корицата на „Time“ през 1997 година, както и признанието й, че е хомосексуална, буквално застрашават кариерата й. Тя е отстранена от бизнеса и не може да си намери работа през следващите 3 години.
7. Списание „New York“ – 12.11.2012
Тази динамична снимка на Манхатън, направена по време на урагана Санди печели наградата за корица на годината за 2012 година. Продадени са 16 000 копия. Според говорителя на „New York“ Лорън Старк много хора са закупили списанието, за да могат да запазят корицата като спомен за следващите поколения.
8. Списание „People“ – 24.09.2001
Корицата, на която са снимани атаките от 11.09.2001 година, се превръща в бестселър на списание „People“. Това е най-продаваният им брой. Много други списания избират да поставят на корицата си снимка на атаките, но тази е най-добре приета от читателите.
9. Списание „Glamour“ – август 1968
Катити Киронде печели състезанието „Топ 10 колежанки на списание „Glamour“. Тя е първата афроамериканка, която позира за популярно женско списание. „Преди да излезе броят от август смятахме, че лицето на Катити ще намали продажбите, но грешахме. Продадохме над 2 милиона копия, което означава, че това е най-продаваната корица на списанието от 29-те години, през които то съществува“ – споделя главният редактор Уенди Ногъл. Корицата предизвиква множество негативи, а в редакцията пристигат ежедневно гневни писма. „Но положителните писма, в които имаше благодарност от жени от цял свят, ни накараха да се гордеем“ – допълва Ногъл.
10. Списание „The New Yorker“ – 29.03.1976
Саул Щайнберг – създателят на корицата веднъж казва, че желанието му е да прави снимки, които да променят начина, по който хората гледат на света. Снимки, които публиката няма да може да изтрие от паметта си. Неговият „Изглед на света от 9-то авеню“, както е името на проекта, показва, че нюйоркчани гледат на Махнатън като центъра на света. Корицата е копирана безброй пъти, а някои от тези имитации дори са били корици на списания като „Mad Magazine“, „The Economist“ и „The New Yorker“.
11. Списание „Life“ – 11.08.1969
За милионите хора, които стават свидетели на мисията „Аполо“11, гледайки по телевизията или слушайки по радиото, събитието едва ли е изглеждало толкова реално, докато две седмици по-късно списание „Life“ не публикува история за епичното пътуване. Те не издават броя веднага, а изчакват седмици преди да пишат за Аполо, но след това в броя са описани цялостно и последователно, а на места и доста поетично всички факти, относно онова, което редакторите на „Life“ наричат „най-голямото проучване в историята“.
12. Списание „National Geographic“ – юни 1985
Снимката на Шарбат Гула – младо афганистанско момиче, живеещо в бежански лагер на границата на Пакистан, се превръща в най-популярната снимка в цялата 125-годишна история на „National Geographic“. Стив Маккъри улавя страха в очите на Гула, чийто роден град е бомбардиран, роднините й са убити, а тя е пътувала из планините седмици, преди да достигне бежанския лагер.