1. Най-древната открита карта е направена във Вавилон през 6 век пр.н.е. На картата Вавилон е в центъра на света, който от своя страна не се разпростира по-далеч от границите на Месопотамия. Около града е разположена кръгла река. Седемте точки извън реката са острови, които според създателите на картата, не можели да бъдат достигнати.
2. Карта на света, направена от Хекатей от Милет през 5 или 6 век пр.Хр. Хекатей разделя света на три части – Европа, Азия и Либия, а в центъра им е Средиземно море. Светът му е кръгъл диск, обграден от океан.
3. Картата на Посидоний, направена през 2 век пр.н.е Тази карта показва ранната представа на гърците за света, включително и откритие от Александър Велики земи.
4. Картата на римския географ Помпоний Мела. Направена е през 43 година.
5. Картата на Птолемей, направена през 150 година. Птолемей е първият, който включва географски ширини и дължини в своята карта на света.
6. Певтингеровата (Пойтингерова) карта е създадена през 4 век. Това е римска карта, на която са посочени всички пътни мрежи и градове на Римската империя. Цялата карта е изключително голяма, обхващаща територия от Иберия до Индия като Рим е в центъра на света.
7. Карта на света, направена от Козма Индикоплевст през 6 век. Той обрисува света като плосък, небето над него под формата на сандък и Рая, от където хората биват наблюдавани.
8. Друга карта на Козма Индикоплевст отново от 6 век, според която светът е плосък правоъгълник.
9. Типичен пример за карта тип Т-О, изработена от Исидор Севилски през 7 век. Тези карти разделят света на три перфектни части – Азия, Европа и Африка, а Йерусалим е в центъра на света.
10. Карта, направена в Германия през 1581 година от Хайнрих Бюнтинг. Целта на тази карта не е да пресъздаде света такъв, какъвто е в действителност. Тя го описва като продължение на християнската троица, където центърът е Йерусалим.
11. Англосаксонска карта, създадена някъде в периода 1025-1050 година и включва Британските острови. Както при повечето ранни карти, изтокът е отбелязан отгоре.
12. Картата на Махмуд от Кашгар, направена през 11 век. Според него центърът на света е Баласагун – древен град в днешен Киргизстан.
13. Tabula Rogeriana на Мохамед ал-Идриси, създадена през 1154 година. Картата е създадена, благодарение на описанията на арабските търговци, пътуващи по цял свят. По онова време това е най-обширната и най-точната карта на света. Въпреки че картата изобразява Европа и Азия доста добре, тя показва съвсем малки части от Африка.
14. Psalter World Map, направена от неизвестен свещеник през 1260 година. И на тази карта изток е поставен най-отгоре, защото от там изгрява слънцето, а Исус Христос наблюдава света.
15. Картата Ебсторф, направена в Германия през 13 век. Тя е по модел Т-О като Йерусалим е в центъра на света. Върху всяка част от света са изрисувани илюстрации от библейски истории.
16. Hereford Mappa Mundi, създадена от Ричард де Белло през 14 век. Отново карта Т-О с Йерусалим в центъра и изток най-отгоре. Кръгът, нарисуван в най-южната точка на картата, отбелязва Райската градина (Едем).
17. Карта на италианския географ Пиетро Весконте, създадена през 1321 година. Използвайки морски карти за водните басейни, Весконте връща точността в картите след векове на карти Т-О.
18. Da Ming Hu Yi Tu – китайска карта, направена в края на 14 век. Тази карта показва света, погледнат от очите на китайците от династията Мин. Китай доминира над огромна част от територията, а Европа е „смачкана“ върху малка част от запада.
19. Kangnido – корейска карта на света, създадена през 1402 година. Тя е направена от кралство Чосон и комбинира китайски карти и информация за западния свят, събирана от монголски мюсюлмани.
20. Генуезката карта от 1457 година, за която е използвана информация, събирана от Николо Конти. Тя показва растящите познания и променящите се разбирания на европейците за азиатския свят, което се случва след като са отворени търговските пътища с Монголия и Китай.
21. Карта, създадена от венецианския свещеник Фра Моро някъде в периода 1457-1459 година. Тя е направена с помощта на Андреа Бианко – моряк и картограф и показва познанията му за света.
22. Mer des Hystories, създадена през 1491 година. Дори в ерата на изследователите някои свещеници продължавали да правят карти тип Т-О с Йерусалим в центъра им и с Рая като реална точка в източната част на света.
23. Проекция на глобуса, направен от Мартин Бехайм в Германия през 1492 година. Това е най-старият и запазен до днес глобус, който показва света като сфера, но не включва неоткритата тогава Америка.
24. Тази карта от 1507 година за първи път включва изображения на Новия свят (Америка).
25. Картата на Мартин Валдзеемюлер и Матиас Рингман, направена през 1507 година. Това е първата карта, на която Новият свят е отбелязан с името Америка. На тяхната карта обаче Америка представлява тясна ивица в западната част на света.
26. Картата на Жерард ван Шаген от 1689 година. До тогава по-голямата част от света вече е картографирана, единствено някои части от Америка не са.
27. Картата на света на Самюел Дън от 1794 година. Използвайки откритията на Джеймс Кук, Дън имал възможността да изобрази целия свят за първи път.