Историята познава много велики пълководци и военни гении, но първенството между всички се пада на Александър Македонски, съвсем заслужено наричан Александър Велики. Само за 12 години той успява да изгради истинска световна империя, включваща територии във всички посоки на света, и макар че води безброй битки, нито веднъж не е търпял поражение.
Нито една загубена битка и лично участие във всяка от тях – това създава невероятния боен дух на армията му. Благодарение на него Александър остава непобеден. Способностите му на пълководец дълго време се разучават най-подробно. Мястото му в челото на най-способните владетели в историята е запазено завинаги.
Произход и ранни години на Александър
В шести ден на месец хекатомбеон по старогръцкия календар на македонския цар Филип Македонски и съпругата му Олимпиада се ражда син, когото наричат Александър. Предполага се, че тази дата съответства на 20 юли в Григорианския календар, а годината е 356 преди новата ера. Бъдещият владетел на света е роден в град Пела, столицата на древна Македония. По традициите на древните гърци, родът на бъдещият цар произхожда от героя Херакъл, от който род е и първият цар на древната държава на македонците.
От ранно детство Александър Македонски се подготвя за бъдещ владетел, затова е запознат с тънкостите на дипломацията, политиката и войната. Негови учители са Леонид, Лизимах и Аристотел, от когото получава високо образование по гръцки модел.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ:
Образът на Аспарух – между митовете и историческите факти
Древната история на Първото българско царство. Къде са живели прабългарите на Аспарух?
Още в ранна юношеска възраст, само на 16 години, Александър изпълнява ролята си на цар в Македония, докато баща му предприема обсада на Византион и му се налага да потуши въстание, което племето меди вдига. Две години по-късно той вече командва част от македонската войска по време на битка и показва както своето безстрашие, така и уменията си на пълководец.
Отношенията на Александър Македонски с баща му се влошават след петата женитба на Филип ІІ и споровете за наследството на трона. Помиряването между двамата става по повод сватбата на една от сестрите на Александър – Клеопатра и той се завръща в Пела за събитието. По време на тържествата за сватбата Филип ІІ е убит от заговорници. За трона претендират още няколко родственици на Филип, но македонската армия, която вече е запозната отлично с Александър, го обявява за цар на македонците. Тогава той е на 20 години.
Управление на Александър Македонски
В началото на управлението си Александър Македонски се разправя с заговорниците, които убиват баща му, и евентуалните претенденти за властта му. Между екзекутираните е и съпругът на една от сестрите му, Кинана. За да привлече на своя страна висшите слоеве на обществото и народа, Александър отменя редица данъци.
Следващата му стъпка е съюз с гърците, за да има зад гърба си спокойна гръцка държава и тръгва на поход срещу племената на траките и илирите, които вдигат въстание, когато научават за смъртта на Филип ІІ. Кампанията срещу тях не носи успех и младият владетел сключва мир с племената.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ:
Волжка България или Страната на градовете
Малко по-късно избухва въстание и в Тива, а въстаниците призовават цяла Гърция да ги подкрепи. Гърците обаче решават да наблюдават развоя на събитията и не въстават. Тогава Александър бързо придвижва войските си от Илирия към Тива, обсажда града, превзема го с щурм, разрушава го, а населението изпраща в робство. В Гърция настава смут около събитията в Тива и жителите на градовете бързат да признаят подчинението си на Александър. След като укрепва властта си, новият македонски владетел решава, че е време да изпълни замисъла на баща си за поход срещу Персия.
Завоевателни походи на Александър Македонски