Обичате да готвите и често купувате повече храна отколкото ви е нужна, а краткият срок на някои продукти като плодове и зеленчуци ви притеснява? Има изход! Вижте тези съвети, които ще ви помогнат да запазите продуктите си много по-дълго. Лесно е!
Вижте и Няколко съвета за съхранение на готварските продукти Част 2.
Ако държите лука в чорапогащник, той няма да се развали през следващите 8 месеца.
Съхранявайте нарязания зелен лук във фризера в пластмасови бутилки. Просто се уверете, че лукът е напълно сух, преди да го сложите в бутилката.
Следвайте тези правила, какво да се съхранява при стайна температура и какво – в хладилника. При стайна температура: авокадо, кайсии, банани, цитруси, чесън, киви, пъпеши, нектарини, лук, круши, праскови, сливи, ананаси, картофи. В хладилника: ябълки, боб, плодове, броколи, зеле, моркови, карфиол, целина, череши, царевица, краставици, патладжан, джинджифил, грозде, халапеньо, зелени листни зеленчуци, гъби, тиквички.
Можете да съхранявате свежите подправки във вода, подобно на цветя. Само трябва да ги натопите, да ги завържете с еластична лента и да сложете стръковете в хладилника. Това ще помогне да се поддържат подправки като магданоз, босилек, кантарион и лук.
Дръжте мащерката далеч от другите зеленчуци. Тя трябва да бъде вързана плътно и окачена на открито.
Ако често използвате билки, закупете уреда Herb Savor – той ще запази свежестта на някои билки до три седмици.
Направете разтвор от оцет и вода (1:10). Накиснете плодовете в този разтвор, след това ги подсушете, избършете и поставете в хладилника. Разтворът трябва да бъде достатъчно разреден с вода, така че да не усещате оцета. Малините ще се запазят за една седмица или повече, а ягодите цели две седмици.
Напръскайте останалото гуакамоле със спрей за готвене преди да го поставите в хладилника. Можете да го направите и с доматено пюре.
Не съхранявайте лук и картофи заедно. В хладно и сухо място с добра циркулация на въздуха, лукът ще се запази 2-3 месеца.
За да нямат картофите кълнове, ги поставете заедно с ябълките.
Една гнила ябълка може да развали всички останали.
За да се предотврати изсушаването на кашкавала върху изрязаната страна, го намажете с малко количество масло.
И още нещо за кашкавала. Увийте го в специална хартия за сирене или восъчна хартия (не в пластмасова обвивка), след което го сложете в торба. Така ще се запази по-дълго.
14. Пресните билки могат да се съхраняват във фризера, замразени в зехтин. Билките ще наситят маслото с техния вкус и тези пикантни ледени кубчета след това могат да бъдат използвани за готвене: просто вземете едно такова парче и го добавете. Тази техника е подходяща за розмарин, мащерка и риган. За сметка на това копърът, босилека и ментата винаги трябва да бъдат пресни.
Вижте и Няколко съвета за съхранение на готварските продукти Част 2.