Валентина Терешкова е първата жена космонавт, но полетът ѝ в открития Космос не е протекъл толкова плавно, каквото го представя през 1963 година, когато се завръща на Земята.
След 48 обиколки в рамките на около 70 часа бившата служителка на текстилна фабрика записва името си в историята. Заслуга за този полет има и главният координатор на съветската космическа програма – Сергей Корольов.
Те представят полета за успешен, но истината е, че за малко не е завършил фатално за първата жена космонавт. Това, което Валентина е премълчала преди години, е, че е имало техническа грешка, която е заплашвала живота ѝ.
В началото на второто денонощие при обиколката около Земята Терешкова забелязва, че е допусната грешка при програмирането. Тя пречела на двигателите да се снижат и да кацнат на планетата.
В автоматичната програма на кораба беше допусната неточност: той беше така насочен и ориентиран, че вместо да се спуска, обратно – издигаше се в орбита. Аз не се приближавах към Земята, а с всяко навиване се отдалечавах от нея, разказва Терешкова.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ:
Секретната мисия до луната – Аполо 20
Тя сигнализирала за проблема на Корольов и на следващия ден били въведени нови данни, които коригирали системата, така че капсулата започнала са се спуска.
Но Терешкова спестява този факт на пресата, защото Сергей Корольов я помолил да не споделя за проблема. Така тя спасява инженера, който е допуснал това да се случи. източник: sanovnik.bg
За още интересни новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК: Изумително
ПРОЧЕТИ ОЩЕ:
Шест пъти кацаха хора на Луната, 54 години по-късно невярващите се увеличават
Какво казват от Пентагона и НАСА за наблюденията и тайните на НЛО
НАСА ще изследва скални рисунки на НЛО отпреди 10 000 години
Развити извънземни цивилизации са съществували
Хакерът, който открадна истината за НЛО от НАСА и Пентагона
Боб Лазар разказа на света за Eлемент 115 и Зона 51
Намериха убедително доказателство за кацането на американците на Луната
Рокфелер, който искаше да разкрие тайната за НЛО
НЛО над Древния свят – записки
снимки: pixabay.com