Според лингвистичния анализ на плочката и кивота, се касае за тракийска писменост отпреди 7 000 години.
Орфеевият кивот с първата заветна плочка се намират във Врачанския исторически музей. Работата си по разчитането им представи във Враца д-р Стефан Гайд.
Находките са открити през 60-те години от археолога Богдан Николов край село Градешница и се съхраняват повече от 30 години в музея. Според лингвистичния анализ на плочката и кивота, се касае за тракийска писменост, предхождаща египетското пиктографско писмо с близо 2000 години.
Разчитането на тези два артефакта би могло да промени вижданията за българите като нация и свещен народ, допълни д-р Гайд.
Според Стефан Гайд, кивотът е на 7 000 години.
Тази своя хипотеза той разви пред журналисти при посещението си във Регионалния исторически музей във Враца. Тя е в основата на новата му книга „Тракийското писмо декодирано-II„.
Другото твърдение в книгата е, че при продължаващите проучвания на екипа на Гайд е открито запазено в бохарския диалект в Египет название на един от знаците за храм.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ:
Доказано! Траките са с най-древната писменост
Плочката от Градешница – най-древното писмо?
Той звучи „Орфей“ или „Ерфей„. Изговорът е запазен до днес в диалекта, разпространен в Северен Египет, в делтата на Нил. Фонетично той съвпада с името на считания за праотец на траките Орфей, категоричен е Стефан Гайд. Това е първият исторически факт за Орфей, смята лингвистът.
Втората книга на Стефан Гайд е посветена изцяло на оброчната плочка и други артефакти, открити край криводолското село, изпъстрени с пиктографски знаци. В нея се твърди още, че откритият при разкопките артефакт, считан досега за макет на храм, всъщност е първият кивот. В смисъл на свещен ковчег със завета на божеството и избрания от него народ, поясни Гайд.
Основание за твърдението си намира в разчитаните, както и при култовата плочка, пиктографски знаци, с които е изпъстрено глиненото ковчеже. Според него ясно се различават знаците, означаващи „Орфей“ /храм/, „Кивот“ /ковчег/ и „Завет“ /пакт, договор/, а посланието записано по стените на ковчежето гласи: „Кивотът на Орфеевия завет„.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ:
Откриха „нецензурираната“ Библия, разкриваща неудобни истини
Ето как е изглеждал в действителност Исус
През юни Стефан Гайд представи своята първа книга „Тракийското писмо декодирано„. В нея се твърди, че пиктографските знаци върху плочките от Градешница и Караново са най-старата писменост в света, тя е създадена от траките и може да бъде разчетена през египетското пиктографско писмо.
Според неговите сравнителни и компютърни анализи текстът върху плочката от праисторическото селище край Градешница е молитва към триединния бог.
Системни разкопките на селището край Градешница се правят в продължение на няколко години от археолога от врачанския музей Богдан Николов. То е датирано от ранната халколитна епоха или 5000 години преди Христа, информира археологът Георги Ганецовски.
Още тогава Богдан Николов изказва тезата, че пиктографските знаци върху 17 глинени артефакта са най-старата писменост в света. Правени са три опита за нейното разчитане, коментира археологът Георги Ганецовски.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ:
Откриха „таен код“ в Библията. Старият и Новият завет са криптирали множество събития в бъдещето
Предсказания за бъдещето на България
Търсят произхода на човечеството в България
Тайните за България, които Кумранските ръкописи крият
Какво е това леене на куршум? Как работи и защо помага?
Значение и произход на наименованието българи – теории и хипотези
Най-стария надпис на кирилица в света се намира в скален манастир край село Крепча
Нова теория: Хърватите всъщност са българи
Древната тракийска Библия Бесика
https://sanovnik.bg