Теорията, че на територията на днешна България преди повече от шест хилядолетия се е развивала най-древната човешка цивилизация, получи международно признание.
В свое интервю известния американски историк професор Дейвид Антони оповести заключението си от негово изследване, което доказва, че на Балканите в периода от 6200 г. до 4500 г пр.н.е. се е развивалo най-старото световно общество.
Древната цивилизация е известна под името Стара Европа. Тя е процъфтявала далече преди разцвета на Гърция и Рим. Откритите до момента артефакти доказват дори, че тя се е развивала далече по-рано от възникването на първите градове в Месопотамия и Египет.
Американски научни издания признават, че по време на развитието на цивилизацията Стара Европа Балканите са били най-развитото и напредничаво място в целия свят.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ:
Мистерията на Мадарския конник и разкриването на прародината на българите
Търсят произхода на човечеството в България
Значително внимание се обръща на разкритото в началото на 70-те златно съкровище от Варненския некропол и комплекса в Дуранкулак. Показаната наскоро изложба Изгубеният свят на Стара Европа в Ню Йорк предизвика истински фурор сред американската публика, писа по повода Ню Йорк Таймс.
Комплексът в Дуранкулак е основно неолитно селище със своите 1 200 гроба, които съдържат най-голямото праисторическо съкровище в Югоизточна Европа. Последните научни разкрития, направени след разкопки в комплекса, доказаха, че обитателите на Северозападното Черноморие са били високо развита общност.
Техните традиции са се прелели в по-късно развилата се тракийска култура и първите древногръцки цивилизации, най-старата от които е Микенската цивилизация – около 2700–1120 пр. Хр.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ:
На територията на България е открита най-древната цивилизация в света
Освен американската наука отскоро и Европа започна да признава, че Балканите са люлката на човешката цивилизация. Доказателство за това са селищната могила край село Караново, където е изкопан глинен печат, чиято възраст се определя на 3000 – 3500 г. пр.н.е., както и неолитните селища във врачанските села Оходен и Градешница, където намерените находки бяха датирани в периода от 3500 – 4000 г. пр.н.е.
За сравнение, смятаните доскоро за първи човешки цивилизации – Египетската и Шумерската, са възникнали около 3000 г. пр.н.е.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ:
Хотнишкото златно съкровище по-старо и от Варненското
Плочката от Градешница – най-древното писмо?
Шумерската цивилизация: Възход и Падение
Най-старата цивилизация в България
Преди фараоните в Египет е имало друга древна цивилизация
Шумерската цивилизация: Тайнствените основоположници на съвременния свят
ПРОЧЕТИ ОЩЕ:
Предсказания за бъдещето на България
Нова теория: Хърватите всъщност са българи
Гроб 43 – пазител на варненското злато и тайните за Черноморската Атлантида
Най-стария надпис на кирилица в света се намира в скален манастир край село Крепча
Доказано! Траките са с най-древната писменост
Значение и произход на наименованието българи – теории и хипотези
източник: sanovnik.bg