Когато нещо бъде измислено, често неговият изобретател се опитва да втълпи на хората, че винаги го е имало. Примери за това има много. Така например производителите на диамантени пръстени ги рекламират така, сякаш са вековна традиция, а това изобщо не е истина.
Знаете ли например, че тийнейджърите се появяват след Втората световна война. Прадядо ви не знае какво са тийнейджърски години. Причината за това е една – те са измислени след 40-те. Дотогава хората са преминавали направо от 12 на 20 години. Никой не е обръщал специално внимание на периода от човешкото развитие, когато не си нито дете, нито възрастен. Терминът тийнейджър е въведен от списание Life през декември 1944 г. С него авторите се опитват да опишат новата американска младеж, и по-точно – бялото момиче тийнейджър от средната класа. Тя се характеризира с всички факти, които са ни познати и до днес – от мания по телефоните до отегчение от света.
Ако започнем да се ровим, ще разберем, че едни от нещата, които приемаме за фундаментална истина в живота ни, също са скоро наложени факти. Тук ще ви покажем кои са най-фрапиращите примери за това…
1. Библията е била безстопанствена през повечето време
Най-продаваната книга за всички времена, е Библията. Тя е разпродадена в поне 5 милиарда бройки из целия свят. През по-голямата част от част от съществуването ѝ обаче си е било чист грях да я притежавате. Книгата, като широко достъпен продукт, е сравнително ново нещо и датира от около 500 години. Когато говорим за Библията, нейното начало е поставено през 5-ти век. Тогава съветът на Хипон се събира и систематизира всички текстове и решават, че някои книги са канонически и могат да се добавят към съществуващия Стар завет (27, за да бъдем точни), а останалите са еретически. Реално влиятелните хора от Църквата не искат останалата част от християнското общество да чете точно това, което са определели като божията истина. Реално те не искат хората да четат изобщо, поради което през следващите 1000 години твърдят, че средностатистическият човек е твърде тъп, за да чете Библията. Обикновеният човек бил задължен да ходи на църква, защото само там можели да му разяснят за какво става на въпрос. А това не струвало малко. Свещениците четели и превеждали от едно много скъпо и ръчно преписано копие.
Първата печатна Библия се появява през 15-и век. През 1536-та година някой си Уилям Тиндъл обаче прави огромната грешка да преведе Библията от гръцки на английски, за да могат и сънародниците му да осмислят цялата вяра. Срещу усилията си той получава смърт на кладата. Това обаче дава началото на по-евтиното издаване на Библии из цял свят;
ПРОЧЕТИ ОЩЕ:
Най-популярните библейски пророчества
Бебето от Любек – една от най-големите загадки на миналото
2. Бялата раса е нещо ново
Понятието бяла раса и доста скорошно. Древните гърци смятали светлокожите за по-нисши и ги наричали варвари. Истината е, че разделението на база култура и географско местоположение и до днес са основни фактори.
Расизмът, такъв, какъвто го познаваме днес, започва в края на 18-ти век. Тогава германският антрополог Йохан Фридрих Блуменбах събира черепи от цял свят. Той ги подрежда и класифицира в пет раси: европеидна (бяла), монголска (жълта), малайска (кафява), етиопска (черна) и американска (червена). Ученият твърди, че всички раси са еднакви, с което опровергава убеждението, че африканците са по-висша раса. След това отсъжда, че балите са най-красивите. Идеите му са продължени от Томас Джеферсън, който пък обявява, че англо-саксонците са най-яката бяла раса. Така през 19-ти век разделението между расите вече е очевиден факт.
Историята не приключва до тук. В края на 1910-та саксонците отпадат от класацията, а през 40-те антрополози обявяват, че има само три раси: бяла, черна и азиатска. За да бъде максимално обидно, те се по-точно: една негроидна раса, една монголоидна и една европеидна. Така днес да си бял означава, че не си от мръсното малцинство, което в миналото е считано за много повече от теб. Е, явно наистина всичко се връща;
3. Нулата се появява през 6-ти век
Числото нула и до днес предизвиква спорове сред математиците. Те са категорични в едно – няма как да се реши сложно уравнение без число, което да изразява нищо. И макар шумерксата бройна система да съществува от през 5 000 години, нулата не е включена. Чак през 6-ти век в Индия се заражда идеята, че трябва да изразят нищото, за което преди това са оставяли празно място. Цял век е нужен докато астрономът и математик Брахмагупта измисля символа за нея. Така през следващите векове тя преминава през Китай и Близкия Изток. Чак през 12-ти век нулата се появява и е Европа, в бележниците на италианския математик Фибоначи. Символът за нищо е официално утвърден през 13-ти век. Четири века по-късно вече всички математици я използват;
ПРОЧЕТИ ОЩЕ:
Признато: Най-древната цивилизация идва от България
Разчетоха древно евангелие, предсказващо бъдещето
4. Националните кухни – модерни политически глупости
Всяка храна е известна със своята специфична кухня – това убеждение се появява в началото на 20-ти век. Истината е, че повечето храни, които смятаме за отличителен белег на даден народ, всъщност е измислица на някой съвсем друг. Когато заговорим за италианска храна, неминуемо се сещаме за пица и спагети с доматен сос. Истината е, че спагетите с кюфтета са измислени в Америка още в началото на 20-и век. Ако си поръчате автентично ястие в Италия, ще получите нещо с маслини, морски дарове или и двете. С две думи – всичко, което смятате за традиционна национална кухня, не е. Няма как да идентифицирате определени храни с определени държави. Това е чисто и просто способ на правителството за създаването на обединена национална идентичност. А храната определено е страхотен обединител и дори най-върлите врагове-историци, са обединени зад това твърдение;
5. Авторското право възниква след 18-ти век
Един от първите плагиати в историята, е Шекспир. Едни от най-известните му пиеси са преписани от по-ранни автори, но в онези години това не се счита за нещо нередно. Законът за авторското право е въведен чак през 1710-та година. Преди това не е имало законово определение за интелектуална собственост. С въвеждането на закон обаче се дават легални права върху писмена идея на човека, който я е измислил, а не на онзи, който е имал средствата да я пресъздаде. Преди законът за авторското право авторите не само са не са се стремили към оригиналност, но и съзнателно са я избягвали. Те чисто и просто са надграждали творенията на други писатели преди тях. Така обаче са се родили някои от най-известните творби в историята. Една от теориите за това твърди, че Омир не е бил поет, а цяло поколение поети, които са надграждали творчеството си.
Шокиращи разкрития за Божи гроб! Легендите са истина
Цар Иван Асен II – най-силният владетел на Балканския полуостров: живот и управление
Феномени: Българката, която почти не спи
Библейският код разгадал 5000 пророчества
Кои са седемте смъртни гряха и защо са толкова опасни?
Загадъчните свитъци на Мъртво Море
Легендата за мистичната богиня Бастет
За убийство на котка в Египет наказвали със смърт
снимки: pixabay.com / източник:sanovnik.bg